SAĞLIK

Yeşil karta iyileştirme

60

Yeşil kartlı hastalar, yakınında tedavi olabileceği veya uygun yoğun bakım hizmeti alabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda, özel hastanelerin yoğun bakım servislerinden faydalanabilecek.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, yeşil kartlı hastaların özel hastanelerin yoğun bakım ve diş tedavisi hizmetlerinden yararlanabilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Daha önce sadece Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden hizmet alabilen yeşil kartlı hastaların yeni düzenlemeyle yakınında tedavi olabileceği veya uygun yoğun bakım hizmeti alabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda özel hastanelerin yoğun bakımlarından faydalanabileceklerinin ifade edildiği açıklamada, ağır travma, kopmuş uzuvların yerine dikilmesi ve yanık gibi acil durumlarda ise özel hastanelerin uzman hekimlerinden ve fiziki kapasitesinden doğrudan yararlanılabileceği vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: Kamu sağlık kuruluşunda yaralı/hastaya acil müdahale yapılamaması durumunda hasta/yaralının uzuv kaybı veya bütün vücut fonksiyonlarını kaybetmesine neden olabilecek (reimplantasyon ihtiyacı, yanık, ağır travma gibi) hallerde ve yoğun bakım hizmetine ihtiyaç duyduğu halde bu hizmetin ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşunda karşılanamaması durumunda yeşil kartlı yaralı/hasta, mevcut durumun sağlık kuruluşu ve 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından belgelendirilmesi kaydıyla bu hizmetin sunulduğu özel sağlık kuruluşuna sevk edilir. Sevk işlemi Sağlık Bakanlığına ait sağlık kuruluşunca, hasta nakli ise 112 Acil Yardım Sistemiyle yapılacak.”

Özel sağlık kuruluşlarınca verilen sağlık hizmetlerinin ücretlendirmesinin ise bahsedilen prosedür çerçevesinde Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre yapılacağı ifade edilen açıklamada, “Özel sağlık kuruluşunca düzenlenen tedavi faturaları, hastanın sevk edildiği bakanlığa ait sağlık kuruluşuna gönderilecek. Bakanlık sağlık kuruluşu da yeşil kartlı yaralı/hastanın tedavi giderlerini özel sağlık kuruluşunun banka hesap numarasına aktaracak” denildi.

Kişilerin konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerinin, ancak ağız ve diş sağlığının tam olması ile mümkün olduğunun vurgulandığı açıklamada, ağız içinde oluşabilecek her türlü olumsuzluğun diğer sistemik hastalıklara yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde esas olanın hastanın dişlerinin kurtarılması olduğu belirtilerek, bunun için diş dolgusu ve kanal tedavisinin uygun tedavi yöntemleri olduğu, bu tip tedavilerin sağlığın korunması amaçlı olup, diş kaybını ve daha masraflı olan diş protezi sürecini önlediği belirtildi.

Bu nedenle, yeşil kartlı hastaların diş çekimi ve diş protezi hizmetiyle sınırlı tutulan ağız diş sağlığı hizmetinin kapsamının genişletildiği ifade edilen açıklamada, “Dolgu ve kanal tedavisi gibi dişi kurtarıcı işlemler de geri ödeme kapsamına alınmaktadır. Bakanlığımızca hazırlanan ve bu değişiklikleri kapsayan yönetmelik, imza için Başbakanlığa gönderilmiştir” denildi.