BİLİM

Siemens nükleerden vazgeçti

3

Fukuşima’daki felaket Almanya’nın en büyük şirketlerinden Siemens’e de geri adım attırdı. Nükleer enerjiden tamamen vazgeçtiğini duyuran şirket, bundan böyle nükleer santraller de kurmayacak.

Alman sanayi devi Siemens, Almanya’nın içinde bulunduğu enerji dönüşümü doğrultusunda nükleer enerjiden vazgeçtiğini açıkladı.

Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Peter Löscher, haber dergisi Spiegel’e verdiği röportajda, “Bizim için nükleer enerji devri kapanmıştır“ dedi.

Şirketin bu adımıyla Alman toplumu ve siyasetinin nükleer enerjiden vazgeçme konusundaki açık tutumuna bir yanıt olduğunu söyleyen Löscher, Fukuşima nükleer santralinde yaşanan felaketin, şirketin bu kararı almasında etkili olduğunu belirtti.

Nükleer tesis de kurmayacak

Şirketin artık nükleer enerji santrallerinin yapımını da katılmayacağını kaydeden Löscher, Siemens’in bunun yerine buhar türbinleri gibi konvensiyonel enerji tesislerinde kullanılan teknolojiler üreteceğini belirtti.

Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Peter Löscher

Rus Rosatom şirketi ile kurmayı planladıkları nükleer enerji tesisinin yapımında yer almayacaklarını sözlerine ekleyen Siemens Yönetim Kurulu Başkanı, bu şirketle ortaklıklarının başka alanlarda sürebileceğini vurguladı.

Löscher, nükleer enerjiden vazgeçme kararı nedeniyle şirketin maddi kayba uğramasını beklediklerini de söyledi.

Alman hükümetinin kararı

Alman hükümeti, mayıs ayında Almanya’daki 17 adet nükleer reaktörün 2022 yılına kadar kademeli olarak kapatılmasına karar vermişti. Fukuşima’daki nükleer felaketin ardından Alman kamuoyu, nükleer tesislerin kapatılması çağrısıyla Berlin üzerinde büyük bir baskı oluşturmuştu.