MANŞET

Güneydoğu’ya gitti, aşiret düğününe katıldı

47

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da İzol aşiretinin düğününe katıldı. Dolarların havada uçuştuğu düğünde Kılıçdaroğlu, geline hasır bilezik taktı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Güneydoğu ziyareti, bir aşiret düğünüyle devam etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da, İzol aşiretinden mimar Ahmet İzol ile avukat Dılfıraz Günsever’nin düğününe katıldı.
Beş yıldızlı bir otelde yapılan düğünde dans pistine atılan dolarları toplayan saz ekibinin, bunları vatandaşlara normal kurdan daha ucuz bir fiyat olan 1,5 liradan satması nedeniyle izdiham oluşması üzerine düğün sahipleri anons yaparak konukların daha fazla sahneye dolar atmamasını istediler. Dolarlar bir torbada toplandı.
Kılıçdaroğlu, geline piyasa fiyatı 3 bin liradan fazla olan 22 ayar bir hasır bilezik taktı. Aşiret düğününde konuşan Kılıçdaroğlu, “Böyle güzel bir gecede bana söz verdiler. İzol ailesine çok teşekür ediyorum. Ama düğünlerde pek konuşmayı bilmem. Siyaset olsaydı, bir şeyler söylerdik. Ama gençlerimiz burada, onlara yaşam boyu mutluluklar diliyorum” dedi.
Attığı her adımda “yanlış anlaşılma” çekincesiyle açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa ziyaretinde şunları söylemişti: “Ben Şanlıurfa’ya gidiyorum. Uçak önce Diyarbakır’a indiği için Diyarbakır’a gidiyorum. Diyarbakır’da inmişken oradan Şanlıurfa’ya geçeceğim. Orada yurttaşlarla beraber olacağız, bayramlaşacağız onlarla. Onlar başka bir ülkenin insanları mı? Bizim insanlarımız bayramlaşacağız. Belki bana sitem edecekler, belki bana kızacaklar, belki bana hoşgeldin diyecekler. Belki biri bana çay-kahve ısmarlayacak. Sayın Başbakan değil miydi, ‘Sivas’ın öte tarafına geçemiyorsunuz’ diyen. Her tarafına gidiyoruz.”
Kılıçdaroğlu’nun Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarını ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada da bu iki ismin siyasi duruşuna hiç değinmeksizin “kültür adamları” olarak tanımlaması ve yine “AKP’liler de Nâzım Hikmet’in mezarını ziyaret ediyor” diye eklemesi dikkat çekmişti.